Żyrandol – jak i gdzie go powiesić? Kable, włączniki i ściemniacze.

0
13106
gdzie powiesić żyrandol w salonie

Kupno żyrandola powinno być poprzedzone odpowiednim jego doborem. Dobór żyrandola do salonu lub pokoju uzależniony być powinien od kilku ważnych aspektów, które w późniejszym czasie zaważą na funkcjonalności i jego użytkowania. Jest to również ważne z powodu znacznego wydatku, z którym wiąże się sam zakup żyrandola. Jak go dobrać, gdzie powiesić by spełniał wiele funkcji?

Żyrandol a pomieszczenie – salon, pokój, sypialnia

Żyrandol można powiesić wszędzie, lecz należy go wcześniej odpowiednio dobrać. Jeśli nie posiadamy projektu i wizualizacji wnętrza wykonanego przez projektanta lub architekta, musicie wziąć pod uwagę kilka aspektów. Dotyczą one salonu jak i sypialni:

  • jeśli pomieszczenie jest duże, możesz szukać dużego żyrandola
  • pomieszczenie małe jest ograniczeniem – wybieraj mniejsze modele żyrandoli
  • sypialnia – tutaj postaw na klimat, nie może w niej być zbyt wiele światła
  • wysokość pokoju – dobieraj żyrandol odpowiednio do pomieszczenia. Zbyt duży będzie wisiał zbyt nisko i straci swój urok.
  • nie skracaj łańcuchów i zawieszeń – jeśli zamierzasz skrócić zwis żyrandola, pamiętaj, że straci swój urok i nie będzie wyglądał jak na aranżacji.
  • do pokoju wybieraj 3, a max 5-ramienne żyrandole
  • nie przysłaniaj całego pomieszczenia i pozostałych dodatków w salonie
  • eksponuj albo żyrandol, albo inne elementy we wnętrzu

Dobrze dobrany żyrandol sprawdzi się w sypialni, salonie i zwykłym pokoju. Grunt to nie przesadzać i nie uzyskać odwrotnego efektu. Kup żyrandol dostosowany idealnie do stylu – klasycznego lub nowoczesnego.

Gdzie powiesić żyrandol w salonie?

Utarło się, że żyrandol powinien wisieć w centralnej części pomieszczenia. To jednak nie jest prawdą. Niekiedy kształty i rozłożenie może nie pozwalać na taki zabieg, a często dzieje się tak w nowoczesnym budownictwie, gdzie salon jadalni i kuchnia są ze sobą połączone. W takim przypadku żyrandol powinien znaleźć się w strefie relaksu lub przyjmowania gości. Może być obok sofy, a także nad dużym stołem gościnnym. Podkreśli dodatkowo urok pozostałych mebli.

W małym pokoju centralna część będzie idealna, podobnie z resztą postąpić można i w sypialni. Samo powieszenie żyrandola również powinno być uzależnione od tego jak wygląda rozkład pomieszczenia. Pamiętaj by nie przeszkadzał on podczas otwierania szafek i korzystania codziennego.

Jak powiesić żyrandol – 2 i 3 kable z sufitu

Gdy Twój żyrandol jest duży, możesz podzielić go na 2 zestawy żarówek. Oczywiście jeśli ma on więcej niż 5. Nie ma sensu dzielić na 2 obwody lampy z 2 żarówkami. Nie wygląda to zbyt estetycznie. Jeśli jednak żyrandol ma 5 lub 7 żarówek – podziel je wg własnego uznania.

Do takiego podłączenia będzie potrzebny Ci podwójny włącznik. Nie przejmuj si® jeśli masz w gniazdku zbyt mało kabli. Z pewnością możesz wykorzystać do podłączenia kabel z uziemienia. Tej metody jednak nie warto próbować w przypadku żyrandoli ledowych, które powinny mieć podłączone uziemienie.

Dobrze podłączony żyrandol pozwala na oszczędność zarówno na prądzie elektrycznym jak i daje możliwość stworzenia klimatu. Zapalamy wieczorem 2 żarówki, a gdy mamy gości, może świecić w całej swojej okazałości.

Zawsze możesz również zakupić włącznik ze ściemniaczem. To pozwoli ci sterować natężeniem światła we wszystkich żarówkach.

Ile kosztują żyrandole?

Koszty żyrandoli mogą być uzależnione od wielu czynników. Przede wszystkim od materiałów z jakich są wykonane – szkło, srebro, mosiądz, tworzywo, kryształy. Dodatkowo na wpływ na cenę ma jego wielkość – 3,5,7,9, a może i 11 żarówek?

Dodatkowymi czynnikami mającymi wpływ jest sama marka i producent, oraz to czy żyrandol posiadał będzie abażury. Te jeśli będą wykonane z tkaniny, dodatkowo podniosą cenę. Pamiętaj, że niekiedy potrzebujesz 2-3 żyrandoli w swoim domu, dlatego koszt może się powiększyć.

Oświetlenie domu nie jest prosta sprawą. Mając kilka pokoi i łazienek, musisz liczyć się z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Jeśli chcesz oszczędzić na oświetleniu, sprawdź żyrandole na Ardant.pl – firma, która z nami stworzyła ten artykuł, odda naszym czytelnikom dodatkowe rabaty. Sprawdźcie je na stronie!