Sposoby na skuteczne oszczędzanie pieniędzy

0
1169

Niewiele osób wie, jak dobrze oszczędzać pieniądze. Wprowadzenie w życie drobnych zmian pomoże w wygospodarowaniu drobnych, a z czasem większych sum na naszym koncie oszczędnościowym. Większość osób ma ten kłopot. Każdy chce oszczędzać pieniądze, ale nie wie jak. Poniżej znajdziesz kilka skutecznych sposobów oszczędzania pieniędzy. O ile będą to działania systematyczne na pewno na koniec miesiąca uda się odłożyć na koncie około 200 zł.

1. Na zakupy idziemy z zaplanowaną listą, oraz pełnym żołądkiem. Będąc głodnym robimy więcej impulsywnych zakupów.


2. Rzuć palenie. Jeżeli palisz, powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, jak kosztowny jest to nałóg. Zamiast kupować paczkę papierosów dziennie, wrzucaj tę samą kwotę do specjalnej skarbonki. Po miesiącu zobaczysz około 500 złotych. To skutecznie pomoże w oszczędzaniu oraz rzuceniu niezdrowego nałogu.


3. Nie kupuj gotowych posiłków. Przyrządzone samodzielnie potrawy są tańsze i zdrowsze. Przygotowuj kanapki do pracy, zamiast kupować gotowe drogie sałatki, czy dania z dowozem typu fast food. Będziesz miał więcej w kieszeni i mniej na wadze.


4. Za każdym razem, gdy sprzedawca w sklepie wydaje ci monetę 5 zł, po powrocie do domu odkładajdo skarbonki. Przekonasz się, że brak 5 zł w portfelu nie jest mocno odczuwalny.


5. Zapytaj w swoim banku o programy oszczędzania. Większość z nich oferuje program, w którym przy płatności kartą każda kwota zaokrąglana jest do pełnych 10 zł. Nadpłata przelewana jest na konto oszczędnościowe.


6. Systematyczność w oszczędzaniu jest drogą do sukcesu. Lepiej odkładać małe, na pierwszy rzut oka niewielkie kwoty ale stale, niż od czasu do czasu większe.


7. Zanim ogarnie cię zakupowe szaleństwo na wyprzedażach, zastanów się czy produkt, który planujesz kupić jest ci niezbędny. Sklepy często kuszą sezonowymi promocjami. Zanim dokonasz zakupu poczekaj tydzień. Jeśli po tygodniu uznasz, że ta rzecz jest ci w dalszym ciągu niezbędna dopiero wtedy podejmuj ostateczną decyzję. Ceny po promocjach, często są tak naprawdę takie same.


8. Ogranicz słodycze i napoje gazowane. Wydaje ci się, że to tylko 3 zł, ale w skali miesiąca suma wyjdzie znacznie wyższa. Na prawdę codziennie musisz jeść drożdżówkę do kawy?


9. Przechowuj paragony. Przez miesiąc składaj wszystkie paragony ze sklepów. Przeanalizuj listę wydatków na poszczególne produkty i postaraj się wyeliminować zbędne.


10. Zmień konto bankowe. Przeanalizuj opłaty w swoim banku, w dzisiejszych czasach wiele z nich oferuje darmowe konta, mniejsze opłaty lub atrakcyjne zwroty gotówki.


11. Dbaj o zdrowie. Zapisuj się na badania kontrolne np. u dentysty, czy innych specjalistów. Leczenie jest droższe niż profilaktyka.


12. Nie zaciągaj kredytów, pożyczek. Zwłaszcza na zakup typowo konsumpcyjny. Czasami po prostu nas na coś nie stać.


Po przeczytaniu tych propozycji zasiądź przed swoim domowym budżetem, przeanalizuj swoje finanse i stwórz własną listę, która skutecznie pomoże ci w oszczędzaniu. Skontaktuj się również z odziałem swojego banku, w celu zapoznania się z propozycją planu oszczędnościowego.