Rynek pracy we Wrocławiu – poszukiwane zawody, gdzie znajdziesz pracę?

0
1785
Oferty pracy we Wrocławiu

Stolicę województwa dolnośląskiego cechuje dynamiczny rozwój gospodarczy, a na chętnych czeka tu rozwojowa praca. Wrocław jest miastem, w którym atrakcyjne propozycje zawodowe otrzymają m.in. przedstawiciele branży edukacyjnej, budowlanej, IT i TSL. Gdzie szukać ofert pracy we Wrocławiu?

Praca Wrocław – najważniejsze informacje o rynku pracy

Gospodarka w głównym dolnośląskim mieście charakteryzuje się dużą dynamiką rozwoju. Nie od dziś wiadomo, że brakuje specjalistów we Wrocławiu – praca GoWork.pl to miejsce, w którym ciekawe oferty pracy we Wrocławiu czekają m.in. na pracowników sektora nowych technologii, TSL czy administracji. 

Jakie stanowisko najlepiej wybrać, chcąc mieć największe szanse na rozwój zawodowy? Zdaniem specjalistów ambitni pracownicy powinni skupić się na poszukiwaniu zatrudnienia w sektorze IT, przemysłowym lub biznesowym. Pracodawcy cenią sobie szczególnie tych pracowników, którzy dbają o nieustanne podnoszenie swoich kwalifikacji. 

Według informacji zebranych przez Główny Urząd Statystyczny, w 2020 roku liczba osób aktywnych zawodowo we Wrocławiu wynosiła 293 023. Ilu pracowników zatrudniały poszczególne branże? Oto dane ukazujące liczbę osób pracujących we Wrocławiu według sektorów: 

 • sektor przemysłowo-budowlany: 51 949, 
 • sektor rolniczy (rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo): 1 861, 
 • sektor usługowy (handel, naprawa pojazdów samochodowych, transport i gospodarka magazynowa, zakwaterowanie i gastronomia, informacja i komunikacja): 87 852, 
 • sektor finansowy (działalność finansowa i ubezpieczeniowa, obsługa rynku nieruchomości): 16 341, 
 • pozostałe usługi: 135 020.

Bezrobocie we Wrocławiu

Stopa bezrobocia w stolicy Dolnego Śląska jest stosunkowo niska. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w styczniu 2020, krótko przed wykryciem pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce, bezrobocie we Wrocławiu wynosiło 1,7 proc. Mimo szeregu zjawisk niekorzystnych dla rynku pracy stopa bezrobocia rejestrowanego w największym dolnośląskim mieście w 2020 roku nie przekroczyła 2,4 proc. (tę wartość zarejestrowano w sierpniu, wrześniu oraz grudniu). 

Sytuacja na wrocławskim rynku pracy w 2021 roku jest stosunkowo stabilna – najwyższe bezrobocie wynosiło 2,6 proc. (od lutego do maja), zaś na koniec III kwartału bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy stanowili 2,3 proc. mieszkańców Wrocławia w wieku produkcyjnym. 

Wrocław – średnie zarobki

Z danych GUS wynika, że średnie zarobki we Wrocławiu są stosunkowo wysokie. Przewyższają one zarówno przeciętną pensję w województwie dolnośląskim, jak i w całej Polsce. Ile zarabia się we Wrocławiu? 

W 2019 roku przeciętne wynagrodzenie brutto osoby zatrudnionej w stolicy Dolnego Śląska wynosiło 5 757 zł. W tym samym okresie pracujący w powiecie wrocławskim zarabiali przeciętnie 5 324 zł brutto, w województwie dolnośląskim – 5 323 zł brutto, a w całej Polsce – 5 181 zł brutto. 

W roku 2020 wynagrodzenia wzrosły. Wówczas średnia pensja brutto we Wrocławiu wynosiła 6 140 zł, podczas gdy w powiecie wrocławskim było to 5 868 zł, na Dolnym Śląsku – 5 693 zł brutto, zaś w Polsce – 5 523 zł brutto. 

Choć pensje wrocławian są wyższe niż średnia krajowa, mieszkańcy miasta zarabiają mniej niż np. pracownicy z Warszawy. Należy jednak zauważyć, że ponoszą oni niższe koszty utrzymania – według bazy danych Numbeo koszt utrzymania singla w Warszawie to 2 915 zł, a we Wrocławiu – 2 324 zł brutto (w obu przypadkach – bez wynajmu). 

Na kogo czeka praca od zaraz we Wrocławiu?

Duża dostępność ofert pracy we Wrocławiu sprawia, że większość kandydatów bez większego trudu znajdzie ciekawe stanowisko u dobrego pracodawcy. Jak wynika z prognoz “Barometru zawodów” na 2022 rok, najbardziej poszukiwanymi pracownikami będą: 

 • elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, 
 • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, 
 • magazynierzy, 
 • monterzy instalacji budowlanych
 • monterzy maszyn i urządzeń,
 • murarze i tynkarze, 
 • nauczyciele praktycznej nauki zawodu, 
 • opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych, 
 • pielęgniarki i położne, 
 • pomoce kuchenne, 
 • pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, 
 • pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, 
 • projektanci i administratorzy baz danych, programiści, 
 • robotnicy budowlani, 
 • sprzątaczki i pokojowe, 
 • ślusarze, 
 • zaopatrzeniowcy i dostawcy. 

Ponadto na kandydatów czeka praca biurowa we Wrocławiu, a deficyty kandydatów zauważalne będą w branżach: IT, budowlanej, motoryzacyjnej, fryzjersko-kosmetycznej, spożywczej, gastronomicznej, TSL, mechanicznej, edukacyjnej, pomocy społecznej. 

Praca: Wrocław dostępna jest również dla gospodarzy obiektów, portierów, woźnych i dozorców, krawców i pracowników produkcji odzieży, ogrodników i sadowników, specjalistów ds. organizacji produktów, pracowników ochrony fizycznej i służb mundurowych, robotników obróbki drewna i stolarzy oraz sprzedawców i kasjerów. 

Praca dla studentów we Wrocławiu

Wrocław określany jest jako miasto przyjazne studentom, co wynika m.in. z dostępnych ciekawych kierunków edukacji oraz jej wysokiego poziomu. Warto podkreślić, że lokalny rynek pracy również sprzyja osobom młodym, w tym uczniom czy studentom. Mogą oni liczyć na zatrudnienie na wakacje czy pracę dorywczą, którą będą w stanie połączyć z nauką. 

Firmy poszukują chętnych m.in. na stanowisko dostawcy, kuriera, niani, kasjera, kelnera czy barmana. Zwykle oferowana jest umowa zlecenie, która zapewnia pracownikowi dużą elastyczność. Ta forma współpracy jest korzystniejsza dla osób, które w pracy dla studentów we Wrocławiu widzą szansę na dodatkowy zarobek, bowiem wynagrodzenie brutto jest jednocześnie pensją netto zatrudnionego. 

Gdzie szukać ofert pracy: Wrocław?

Jeśli interesuje Cię znalezienie ciekawego i dobrze płatnego zatrudnienia, sprawdź oferty dostępne w sekcji praca GoWork. Na chętnych czekają tysiące ofert na stanowiska niższego, średniego i wyższego szczebla, takie jak pracownik fizyczny, specjalista, menedżer czy kierownik. Z GoWork.pl znajdziesz stałe zatrudnienie lub pracę dorywczą we Wrocławiu i innych polskich miastach. 

Praca dla nauczyciela: Wrocław oraz wolne wakaty zarówno dla specjalistów, jak i pracowników fizycznych dostępne są również w miejscowym urzędzie pracy. Jego głównym zadaniem jest promocja zatrudnienia i walka z bezrobociem. Innymi instytucjami rynku pracy są m.in. agencje zatrudnienia, w których najłatwiej jest o pracę tymczasową, jednak za jej pośrednictwem można znaleźć również stałą pracę na pełny etat. 

Z jakich jeszcze źródeł warto korzystać, szukając pracy? W dobie cyfryzacji kandydaci najczęściej poszukują ofert pracy we Wrocławiu w internecie, m.in. w mediach społecznościowych, serwisach pracy czy portalach ogłoszeniowych. Niektórzy zgłaszają się bezpośrednio do wybranych przez siebie pracodawców – wykazanie się tego rodzaju inicjatywą uchodzi za przejaw odwagi i może zwiększyć szanse na zatrudnienie podczas rekrutacji w firmie. 

Skutecznym sposobem jest także informowanie najbliższych o tym, że aktualnie szukasz ofert – być może słyszeli o ciekawej pracy we Wrocławiu lub ich firma prowadzi rekrutację? Obecnie wiele przedsiębiorstw oferuje korzystne dla pracowników i kandydatów programy poleceń pracowniczych, a Ty możesz mieć pewność, że trafisz do dobrego i sprawdzonego pracodawcy. 

 

Wrocław to miasto, w którym dostępne są różne ścieżki rozwoju zawodowego. Zarobki mieszkańców stolicy Dolnego Śląska należą do stosunkowo wysokich, a niska stopa bezrobocia świadczy o dobrej kondycji lokalnego rynku pracy. Wśród ofert pracy we Wrocławiu dostępne jest wiele propozycji zatrudnienia dla uczniów i studentów, a także pracy na pełny etat, szczególnie w jednym z zawodów deficytowych.