Pomysły na podróż do Finlandii – 8 zalet i pomysłów na spędzanie czasu

0
38

Zastanawiałeś się kiedyś, aby pojechać do Finlandii? W tym artykule przedstawię ci zalety pojechania do Finlandii oraz pomysły na spędzanie tam czasu!

1. Wbrew pozorom Finlandia to nie tylko lasy, jeziora i stada reniferów. Fakt, na spektakularne budowle nie ma się co nastawiać, nie znaczy to jednak, że fińskie miejscowości nie zasługują na uwagę. Drewniane, kolorowe domki, kościółki i wąskie uliczki nadają fińskim miasteczkom – mniejszym i większym – wyjątkowego uroku. Szczególnie miło wspominam czerwone domki w Porvoo, starą część Raumy, uliczki w Naantali (tam znajduje się też prawdziwy dom Muminków!) czy Savonlinnę z urokliwym zameczkiem. Nietrudno znaleźć w Finlandii mieścinę, w której można pstryknąć ładne zdjęcie. Z większych miast, na pewno warto odwiedzić Turku, gdzie znajdują się zamek i katedra.

2. Finlandia to raj dla rowerzystów, niezależnie czy preferują oni rower miejski, górski czy kolażówkę. Drogi są dobre, na wielu z nich ruchu prawie że nie ma (szczególnie na północy), a w miastach nie brakuje ścieżek rowerowych. Latem w lasach zimowe trasy dla narciarzy biegowych zamieniają się w szlaki rowerowe (i piesze). Pomysłów na krótsze i dłuższe (wielodniowe) wycieczki na pewno Wam nie zabraknie, bo opcji jest bez liku i wszędzie jest ładnie. Jedne z najbardziej malowniczych i lubianych przez rowerzystów obszarów obejmują między innymi Archipelag Turku, Wyspy Alandzkie czy zaczynającą się w Helsinkach trasę Reitti 2000. Z rowerem można bez problemów przylecieć z Polski samolotem.

3. Finlandia to prawie 190 tysięcy jezior, dziesiątki tysięcy wysepek, miliony hektarów lasów (największy procent zalesienia w Europie!) i 40 parków narodowych. A kiedy lepiej się tym bogactwem rozkoszować, niż latem? Finowie dbają o swoje dobra, lasy są bardzo czyste i dzikie – przechadzanie się po nich to sama przyjemność. Warto też wspomnieć o reniferach, łosiach i przeróżnym ptactwie; wielbiciele przyrody na pewno będą zadowoleni!

4. Jeśli chodzi o gęstość zaludnienia krajów europejskich, to Finlandia znajduje się na szarym końcu. W Kraju Tysiąca Jezior na kilometr kwadratowy przypada 15 osób; dla porównania w Polsce liczba ta wynosi 122, a w Singapurze… 7 800. Co więcej, Finlandia nie jest też bardzo popularna wśród turystów – pozbawiona spektakularanych atrakcji często przegrywa z innymi nordyckimi krajami i ich fiordami (Norwegia), wodospadami (Islandia) czy miastami (Szwecja, Dania). Moim zdaniem całkiem niesłusznie, bo fiński labirynt jezior i ładne miasteczka zauroczą niejednego, ale ten brak uwagi czyni ją krajem jeszcze przyjemniejszym. Krótko mówiąc, jeśli macie ochotę odpocząć od ludzi – Finlandia Was nie zawiedzie.

5. Laponia to kombinacja większości zebranych tutaj powodów, ale jest to w pewnym sensie kombinacja ekstremalna i należy jej się punkt osobny. Mimo że Laponia kojarzy się raczej ze śniegiem, Świętym Mikołajem i psimi zaprzęgami, to zdecydowanie warto dać jej szansę latem, gdy jest zielona i bardziej przyjazna temperaturowo, ale jak zawsze bezkresna i cicha. A Święty Mikołaj przyjmuje interesantów przez cały rok.

6. Mökki to letni domek (w rozwinięciu kesämökki), ale tak naprawdę to styl życia. Finowie mają swoje „działki” poukrywane gdzieś w lasach nad jeziorami i korzystają z nich, kiedy tylko mogą. Prawie każda fińska rodzina (bliższa lub dalsza) posiada mökki; często też firmy wypożyczają domki swoim pracownikom. Finowie uwielbiają swoje leśne kryjówki, gdzie mogą na łonie natury odpocząć od ludzi i obowiązków. Odpoczynek taki polega głównie na spacerach, kąpielach w jeziorze, chodzeniu na saunę, grillowaniu, rozkoszowaniu się ciszą i bardzo długimi zachodami słońca…

7. Rozstrząsając turystyczne zalety Finlandii, nie można oczywiście nie wspomnieć o jej największym mieście i stolicy! Położone nad morzem wśród licznych wysepek Helsinki są przyjemnym, ciekawym i ładnym miastem. Najbardziej Helsinki lubię za to, że są jednocześnie spokojne i pełne życia (szczególnie latem!), pozwalają odpocząć, ale nie pozwalają się nudzić. Miasto można zwiedzać spacerując, od czasu do czasu zaglądając do jakiejś przytulnej kafejki czy pubu. Fiński pub** to w ogóle wyjątkowe miejsce, bo można w nim poznać miejscowych ludzi (i mówię to bez żadnych złośliwości) – Finowie to świetny naród.

8. Jest to dobrze zorganizowany i bezpieczny kraj, w którym zdecydowana większość ludzi mówi po angielsku. Internet pozwala na załatwienie wielu spraw i znalezienie potrzebnych informacji. Mimo że Finowie często nie wydają się entuzjastycznie nastawieni do rozmów, to zazwyczaj są mili i pomocni. Transport działa nieźle, a fińskie drogi są puste i latem dobrze się po nich jeździ. Namiot można rozbić prawie wszędzie (również na kempingu). Krótko mówiąc, kraj jest dla turystów bardzo przyjazny, jedynym minusem mogą być ceny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here