Etykiety samoprzylepne a organizacja nowoczesnego magazynu

0
1373
jak znakować magazyny - etykiety

Dzisiejsza logistyka opiera się na sprawnie funkcjonującym magazynie. W dobie dużej presji na sprawną i terminową wysyłkę towarów, przedsiębiorstwa inwestują w zakup bardzo wyrafinowanych rozwiązań usprawniających logistykę wewnętrzną. Najważniejsze z nich to zdecydowanie system WMS oraz elementy automatyki. Systemy tego typu na nic jednak się zdadzą jeśli magazyn nie jest oznakowany we właściwy sposób.

Oznakowanie regałów magazynowych – kod kreskowy przyspieszy identyfikację miejsc składowania

Proces składowania towarów uzależniony jest przede wszystkim od ich rodzaju. Inaczej składuje się towary o standardowych gabarytach, a inaczej towary wielkogabarytowe. Najczęstszym sposobem składowania towarów jest wykorzystanie regałów magazynowych. Mogą mieć one bardzo różną architekturę- od regałów przepływowych, po regały przystosowane do przechowywania drobnicy. Składowanie towaru w danym regale uzależnione jest od dostępności miejsca, rodzaju towaru, zapotrzebowania na jego obecność w danej strefie. O tym wszystkim decyduje system WMS. Operator magazynu otrzymuje od systemu WMS zadania składowania towaru w dokładnie określonej lokalizacji. Dzięki zastosowaniu etykiet samoprzylepnych do oznaczania miejsc regałowych Operator wie gdzie towar należy odłożyć. Czynność tą potwierdza zeskanowaniem kodu kreskowego lokalizacji, który jest wydrukowany na etykiecie samoprzylepnej.

Oznaczenia miejsc paletowych- etykiety samoprzylepne specjalnego przeznaczenia

Niekiedy, z racji gabarytów towaru należy rozważyć składowanie towaru bezpośrednio w lokalizacji paletowej. Tego typu miejsca składowania usytuowane są bezpośrednio na posadzce. Palety mogą być tam składowane bez konieczności ich rozpakowywania, czy odfoliowania. System WMS prowadzi operatora (bardzo często operatora wózka widłowego) bezpośrednio do lokalizacji paletowej, celem pobrania lub odstawienia palety. Każde miejsce paletowe jest oznaczone etykietą samoprzylepną o bardzo mocnej konstrukcji. Jest ona właściwie nie do zdarcia przy pomocy tradycyjnych metod, a jej sztywność oraz warstwa bardzo mocnego laminatu uniemożliwia jej uszkodzenie przez przejeżdżające wózki widłowe.

HIT-Kody Kreskowe- Twój ekspert w dziedzinie znakowania magazynu

Właściwe oznakowanie magazynu, podobnie jak wszelkie inne formy działań optymalizujących logistykę wewnętrzną są domeną firmy HIT-Kody Kreskowe z Poznania. Przez ponad 20 lat naszej działalności oznakowaliśmy setki magazynów i hal produkcyjnych. HIT-Kody Kreskowe obok działań związanych ze znakowaniem magazynu realizuje również projekty związane z wdrożeniami systemów WMS. Do tej pory usprawniliśmy pracę kilkudziesięciu magazynów, przyśpieszając pracę kilku tysięcy operatorów magazynowych. HIT-Kody Kreskowe pod marką HKK-Print prowadzi również profesjonalną drukarnię etykiet samoprzylepnych oferując Klientom etykiety samoprzylepne, przywieszki identyfikacyjne oraz cały szereg innych rozwiązań do profesjonalnego znakowania. HIT-Kody Kreskowe wdraża również systemy automatycznej identyfikacji oparte na coraz popularniejszej technologii RFID (technologia identyfikacji radiowej). Ze względu na dynamicznie zmieniające się warunki logistyki, coraz więcej firm musi szybko optymalizować swoje procesy w taki sposób, aby zmniejszać czas potrzebny na przeprowadzenie konkretnych operacji i jednocześnie ograniczyć wydatki. RFID charakteryzuje się błyskawicznym przesyłaniem danych z anteny (taga RFID) do czytnika, dzięki czemu identyfikacja następuje w przeciągu milisekund. RFID jest najpopularniejsze w dużych magazynach, które posiadają na stanie ogromne ilości produktów, co nie oznacza, że nie może być wykorzystywane także w innych branżach.