8 wskazówek jak być bardziej efektywnym i osiągnąć sukces

0
1428

Nie masz jeszcze postanowień na nowy 2019 rok? Czas to zmienić. Planując dobre zmiany mamy szanse na ich realizację. Jak więc osiągnąć w nowym roku sukces? Oto 10 cennych rad, które często wskazują liderzy biznesu:

1) Więcej wcale nie znaczy lepiej. To, że świat cały czas krzyczy, że trzeba robić więcej i więcej wcale nie oznacza, że jest to najlepsza droga do sukcesu. Kluczem jest odpowiednia równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Pracoholizm już dawno wyszedł z mody i co więcej, są naukowe dowody na to, że człowiek przemęczony nigdy nie będzie produktywny. Zmień to. Nie spędzaj w pracy więcej czasu niż to rzeczywiście konieczne. Rób przerwy. I co najważniejsze – miej czas dla rodziny, przyjaciół i na realizację sowich pasji.

2) Zmieniaj otoczenie i kulturę organizacyjną w swoim miejscu pracy. Nie podoba Ci się środowisko i organizacja w twoim miejscu pracy? Zacznij od siebie. Odgórne instrukcje i procedury nic nie zmienią. Zastanów się co możesz zrobić, aby choć trochę umilić czas pracy sobie i współpracownikom. Jeśli chcesz zmienić kulturę firmy musisz zacząć od siebie. To jedyna słuszna droga.

3) Naucz się delegować obowiązki. Większość z nas nie potrafi tego robić, bo uważamy, że sami zrobimy lepiej. I w ten sposób, tracimy czas na wykonywanie czynności, które bez problemu mógłby zrobić ktoś inny. Ta zasada dotyczy zarówno życia zawodowego i prywatnego. W nowym roku znajdź co najmniej jedną czynność w pracy i w domu, którą możesz powierzyć drugiej osobie. Jeśli jesteś szefem, zaufaj swoim pracownikom. Oni naprawdę potrafią więcej, niż ci się czasem wydaje.

4) Bądź uczciwy. Nie chodzi tutaj o uczciwość w stosunkach międzyludzkich, choć oczywiście to podstawa dobrych i szczerych relacji. Tym razem, pójdź o krok dalej i bądź uczciwy przed samym sobą. Upewnij się, że to co robisz każdego dnia, to jak zachowujesz się w pracy i w domu jest zgodne z tym co myślisz i co chcesz sobą reprezentować.

5) Cel w życiu to podstawa. Kochaj to co robisz i rób to co kochasz. Tak powinno wyglądać nasze życie, żeby rzeczywiście miało sens. Nie zawsze jest to jednak proste do realizacji. Na nowy rok postaw sobie więc choć jeden cel, ale taki który będzie zgodny z Tobą i Twoim życiem, a nie oczekiwaniami innych.

6) Pozwól sobie na posiadanie granic. Przestań robić wszystko najlepiej i ponad siły. To wyczerpuje twoją energię i motywację do dalszego działania. Czasem warto zrobić coś na 90% a nie na 100%. Perfekcjonizm nie jest najlepszą drogą. Poznaj więc swoje granice. Zastanów się co sprawia, że po całym tygodniu pracy padasz wyczerpany nie mając siły na aktywny odpoczynek. Może to właśnie znak, że przekraczasz swoje granice. Skończ z tym.

7) Nie trać czasu na bezczynne rozmowy. Tak, nie tylko media społecznościowe zabierają nam cenny czas. Zdarza się też, że podczas ważnych rozmów chodzimy co chwilę na inne tematy. Chwilowe oderwanie się od ciężkich zadań nie jest niczym złym, ale pilnuj aby nie przerodziło się to w bezużyteczną paplaninę o niczym.

8) Planuj. Podobno ludzie żyjący w chaosie są bardziej inteligentni, niemniej jednak nie oznacza to, że planowanie jest domeną głupców. Wręcz przeciwnie – plan dnia pracy czy obowiązków domowych na każdy dzień pozwala ustalić priorytety i właściwie rozłożyć zadania tak, aby wykonać je w określonym czasie. Trzymaj się go i pozwalaj tylko na małe odstępstwa. To klucz do sukcesu.